מהו יין ?

יין הוא נוזל אלכוהולי שעושים רק מענבים בתהליך של תסיסה. השמרים הטבעיים שנמצאים על קליפת הענב באים במגע עם סוכר הענב וזה מחולל תהליך כימי שבו הופך הסוכר שבענב לאלכוהול.

מדוע עושים יין רק מענבים?

א. בכל הפירות האחרים שמרים מתים ב-4% אלכוהול. שימרי יין מסוגלים להגיע ל-15% אלכוהול.

ב. הענבים מכילים יותר מרכיבים ארומטיים. בנוסף לארומטיות של הפירות מרגישים ארומטיות נוספת.

ההבדל בין ענבי יין לענבי מאכל:

ענבי יין – קליפה עבה יותר, ענבים קטנים, רגישים ועדינים, עסיסיים יותר ואשכולות צפופים.
ענבי מאכל – נמכרים לפי משקל – לכן משקים יותר – חשובה כמות המים והצורה החיצונית, עם חיי מדף ארוכים. כדי שיהיה מתוק, בוצרים מוקדם ועושים חילון.
קיימים מאות זנים של ענבי יין בעולם.

הגדרות נוספות לאפיון היין:

ביינות מבחינים בשלושה צבעים עיקריים: (השילוש הקדוש)

אדום– בין סגול לחום. יין אדום עושים מענבים שחורים או אדומים. הצבע האדום בא מקליפות הענב והזגים, מהם אפשר לייצר גם יינות לבנים.

לבן– צהבהב עד לצהוב לימון ירקרק. יין לבן מייצרים מענבים לבנים (ירוקים) או מענבים שחורים (blanc de noir)

יין רוזה או סמוק– יין שצבעו ורדרד אדמדם עד אפרסקי שיוצר מענבים אדומים. הפרדת הקליפות מתבצעת בשלב קצר מאוד לאחר השריית הקלפיות האדומות במיץ,(בדרך כלל יינות פשוטים יומיומיים).

יין יבש – יין המכיל פחות מארבעה גרם סוכר בליטר יין. רוב הסוכר הופך בתהליך התסיסה לכוהל ללא שאריות של מתיקות.(יין שלא חשים בו מתיקות)
יין חצי יבש – יין המכיל עד 15 גרם סוכר בליטר יין, כלומר, נותרה בו מתיקות מסויימת בתום התסיסה אשר הופסקה על-ידי הורדת הטמפרטורה והפסקת פעולת השמרים.יין חצי מתוק – יין עם מתיקות רבה ,המכיל מעל 50 גרם סוכר לליטר.
יין מתוק (לקינוח) – יין המכיל למעלה מ- 60 גרם סוכר בליטר יין. רצוי להגיש יין זה מקורר על-מנת להקהות מעט את עוצמת מתיקותו.יין מתוק וכבד.
יין גנרי – יין מורכב ממספר זנים שונים, משווק בשם פירסומי.
יין זני – יין החייב להכיל 75% עד 85% מהזן הדומיננטי שמרכיב את הזן המציין את שמו .

תכונות היין

מראה: עכירות, צלילות, עומק, צבע, גוון, צמיגות.
ריח: עוצמה, מורכבות, אסוציאציה, ארומה (בוקה) – ראשונית, שיניונית ושלישונית.
טעם: חמיצות, מתיקות, מרירות.
תחושה: עפיצות, גוף, צריבה אלכוהולית.
איזון: טעם לוואי, טעם סיום.

כיצד נבחן את היין?

בעזרת החושים !!

מגע – יש לבדוק את טמפרטורת הבקבוק. יין לבן יוגש בטמפרטורה של 9-6 מעלות , כלומר, קר מהמקרר. לעומת זאת יין אדום קלסי יוגש בטמפרטורת החדר. הגדרה אירופית זו מכוונת לטמפרטורה של 20-18 מעלות. יינות אציליים יוגשו בטמפרטורה של 20-15 מעלות. חשוב שהטמפרטורה תהיה קבועה !! (*בהמשך נרחיב בנושא אחזקה ויישון יין)
ראייה –(מראה) יש למזוג את היין לכוס מתאימה. יש להחזיק ברגל הכוס או בתחתית ולהטות את הנוזל לכל הצדדים על מנת לבחון את הגוון, הצבע והברק. יש לבחון את היין באור יום או מול משטח לבן וחלק.(צלילות וצבע הם עיקר הבחינה של היין במראה ).
ריח – בשלב הראשון יש לקרב את הכוס לאף ולהריח את הארומות הראשונות העולות מן הכוס. בשלב השני יש לסחרר את הנוזל בכוס בזהירות כך שנוצרת מעין מערבולת בנוזל האוצרת ומרכזת את הניחוחות העולים מן היין.(בוחנים בעיקר הריכוזיות(עוז)מקוריות ואיכות

 

טעם – המבחן האחרון. יש ללגום מהיין ולטעום ממנו בלגימה מדודה, לא גדולה. זהו מבחן הפה. יש ללעוס את היין,

לגלגלו בפה ולתת לו להחליק לאט לאט על הלשון, כשהוא מלטף את כיסיי הלחיים ואת החיך ונוגע בכל עיצביי הטעם.

קצות הלשון יבחינו במתיקות, השוליים הקרובים לשפתיים במליחות ואילו השוליים הרחוקים יבחינו בחמיצות. האזור האחורי הקרוב לבליעה יבחין במרירות.

(בוחנים את הריכוזיות של הטעם מקוריות איכות ועקביות )..